Event Twitter

Çölyak Tanısı Alan Çocuk - MercanYazılım.NET-Kurumsal Web Uygulaması
Hakkımızda

Çölyak Tanısı Alan Çocuk

ÇÖLYAK  tanısı alan ÇOCUK
Çölyak  Tanısı Alan Çocuk
 
  
       Çölyak tanısı almış  çocuk , sosyal yaşamlarında  top oynuyor, okula gidiyor, yürüyor, koşuyor, bisiklete biniyor ,spor yapıyor... Bununla birlikte yaşıtlarından, arkadaşlarından  TEK FARKI  tükettiği yiyecekler...
O, ekmek, simit, çörek, poğaça, kek, hamburger, lahmacun, pide gibi GLUTEN içeren gıdaları yiyemiyor ve GLUTENSİZ yiyeceklerini  her yerde bulamıyor .Beslenmesini hep yanında taşımak zorunda kalıyor.

        Tanı alan ve tek tedavi yöntemi glütensiz diyeti tam anlamı ile uygulayan  bir çok çocuklarda kısa bir sürede gelişimlerinde ve boy uzamalarında olumlu etkiler oluşuyor.

         Ailede ki herkese ve büyüklere çok iş düşmektedir. Çocuğun canı çeker bir lokma yesin gibi davranışlar çocuklara zarar verir.

        Çocuklar ın okul hayatı başladığında ,eğitimciler, idareciler e özel beslenme  ie ilgili tüm detaylar anlatılmalıdır. İlkokulda sınıf öğretmeni, çölyaklı çocuğun velisine özel etkinlikleri ve yiyecek listesini birkaç gün öncesinden bildirmesi gerekmektdir. Arkadaşları beslenmelerini yerken,özel beslenen çocukta aynı menüyü tüketebilmeli.

      Yediğimiz her yiyecek mideye, mideden ince bağırsağa, oradan da kalın bağırsağa gider. Midede hazmedildikten sonra ince bağırsakta gerekli olan bütün besin kaynakları kana karışır.     
   
     Gerekli olan besin kaynakları ince bağırsaktaki villus çıkıntıları sayesinde emilir. Bu villuslar olmadan vücut hiçbir besin maddesini ememez.


     Gluten içeren gıdaları tüketirsek bu Villusler tahrip olur ve yediğimiz hiç bir besin kanımıza karışamaz, büyümemiz yavaşlar, tüm hastalıklara karşı güçsüzleşiriz.

      Gıdalarımızın Glutensiz olması bizim için hayati önem taşıyor. Bu konuda  yaşamımız boyunca dikkatli olmalı, gıda ambalajlarını iyi okumalı
Glutensiz işareti ve "Gluten  İçermez" yazısını aramalıyız.